Herb Bornego Sulinowa

Gmina Borne Sulinowo

Dożynki Gminne 2023

Za nami coroczne święto plonów „Dożynki 2023”, które w tym roku odbyło się 16 września w miejscowości Jeleń. Po tradycyjnej mszy św. w intencji rolników w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jeleniu, barwny korowód dożynkowy dotarł na boisko przy szkole podstawowej, gdzie ze sceny p. Burmistrz Dorota Chrzanowska podziękowała rolnikom za ich całoroczny trud i wysiłek jaki wkładają w swoją codzienną niełatwą pracę.

Honory starostów dożynkowych w tym roku pełnili p. Jadwiga Kubicka i p. Józef Petrowicz.

Po części oficjalnej, tradycyjnym dzieleniu się chlebem z tegorocznych zbóż, nastąpiła część artystyczna.

Na scenie mogliśmy zobaczyć występy naszych zespołów ludowych: Jarzębiny, Stokrotki i Borneńskie Wrzosy. Zaprezentowały się także zespoły Alebabki i Ontis, oraz soliści: E. Makaryk, Z. Płaszczyńska i D. Płaszczyńska. Na dożynkowej scenie w integracyjnym tańcu „Jerusalema” zaprezentowali się pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy z Bornego Sulinowa, a dzieci ze szkoły podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Jelenia wykonały tańce ludowe.

Jak co roku odbył się konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. O wygraną rywalizowały trzy sołectwa. Pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Jeleń i otrzymało nagrodę w wysokości 1.100,00 zł, II miejsce wywalczyło Sołectwo Łączno i otrzymało nagrodę w wysokości 900,00 zł, a III miejsce przypadło Sołectwu Łubowo z wygraną w wysokości 700,00 zł.

Po raz pierwszy na tegorocznych dożynkach został rozstrzygnięty konkurs na najładniejsze stoisko. Tu nagrodę za I miejsce w kwocie 400,00 zł otrzymało KGW Łubowo, II miejsce i nagrodę w kwocie 300,00 zł zdobyło KGW Rakowo, a III miejsce i nagrodę w wysokości 200,00 zł przypadło KGW Mirabelka z Juchowa.

Uczestnicy dożynek mieli również możliwość rywalizacji w konkursie na najsmaczniejsze ciasto z jabłkiem. Nagrody rzeczowe otrzymali:
Za I miejsce – p. Magdalena Fornal z Jeziorek, za II miejsce – Wojciech Siluk z Łubowa, a III miejsce przypadło p. Kamilowi Drewniak z Gwdy.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Za tegoroczne przygotowanie gminnych dożynek serdeczne podziękowania za zaangażowanie i ogromny nakład pracy składamy p. Sołtys Marioli Dębczyńskiej wraz z mieszkańcom sołectwa, p. Dyrektor CKiR – Paulinie Undrych- Matkowskiej oraz pracownikom CKiR, ks. Jackowi Pela – proboszczowi parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jeleniu, strażakom ochotnikom z OSP Borne Sulinowo, a także p. Dyrektor SP w Jeleniu Izabeli Kraemer, oraz Nadleśnictwu Czaplinek.

 

Print Friendly, PDF & Email