Herb Bornego Sulinowa

Gmina Borne Sulinowo

XI Rodzinny Festiwal Dyni za nami

Za nami XI Rodzinny Festiwal dyni w Radaczu, który odbył się w sobotę 23 września 2023 r. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia, było Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz, a współorganizatorami była Gmina Borne Sulinowo, Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie – Filia w Radaczu, Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie i Świetlica Wiejska w Radaczu, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku oraz Sołtys, Rada Sołecka i Mieszkańcy Radacza.

Głównym celem naszego przedsięwzięcia było m.in. tworzenie klimatu aktywności i integracja społeczności lokalnej, edukacja ekologiczna oraz propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowej żywności. Wśród zaproszonych gości obecni byli posłowie RP Jerzy Hardie- Douglas i Radosław Lubczyk, starosta szczecinecki Krzysztof Lis, burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie Mariusz Gorgol, członek Zarządu Rady Powiatu Krzysztof Zając, dyrektor MBP w Bornem Sulinowie Anna Gałązka, dyrektor CKiR w Bornem Sulinowie Paulina Undrych-Matkowska, komendant Straży Miejskiej w Bornem Sulinowie Ryszard Ihnatów, komendant Gminnej OSP Tomasz Muryn, dyrektor PSSE w Szczecinku Wiesław Kulik, członek Zarządu Fundacji im St. Karłowskiego w Juchowie Renata Żelazna, członek Zarządu Spółki Rolniczej w Juchowie Monika Liberacka, dyrektor ZAZ w Juchowie Urszula Sroka, Arkadiusz Malarski –Spółdzielnia Socjalna Juchowo, Andrzej Klempka kierownik Warsztatu należącego do Spółki Juchowo, Iwona Mrozicka dyrektor Szkoły Podstawowej w Juchowie, Agnieszka Śmiałkowska prezes Stowarzyszenia „Pomost” w Juchowie.

Jak co roku organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na naszej „oryginalnej scenie” wystąpiły zespoły ludowe: Swojacy z Sitna i La-Bazuna z Czaplinka, solista Eugeniusz Makaryk i Kapela Podwórkowa Ferajna z Gwdy Wielkiej. Podczas imprezy zostały rozstrzygnięte cztery konkursy: na najsmaczniejszą potrawę z dyni w którym I miejsce zajęła p. Paulina Jakubowska z Radacza, II miejsce p. Anna Durmaj z Parsęcka a III miejsce p. Anna Mastyła z Ostropola. Najsmaczniejsze dowolne ciasto – I miejsce zajęła p. Katarzyna Kowalska z Radacza, II miejsce p. Paulina Danieluk ze Szczecinka a miejsce III p. Hanna Wójcik również ze Szczecinka. W sztandarowym konkursie na największą dynię I miejsce zajęła p. Aleksandra Kondraczyk ze Świdwina, II miejsce Spółdzielnia Socjalna Relax również ze Świdwina a trzecią co do wielkości dynię dostarczyła p. Kamila Steffen z Silnowa. Po raz pierwszy został rozstrzygnięty konkurs na strój pod hasłem „Jej Mość Dynia”. W kategorii dzieci I miejsce zajęła Hania Jakubowska z Radacza, II – Ewa Podolska z Radacza, natomiast miejsce III- Maja Suchecka także z Radacza. W kategorii dorośli I miejsce zajęła p. Zofia Hatała ze Szczecinka, II – p. Anna Łodzińska ze Stargardu a p. Paulina Danieluk ze Szczecinka zajęła III miejsce. Laureaci powyższych konkursów zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Serdecznie im gratulujemy.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję do degustacji i zakupu pysznych dań z dynią w roli głównej przygotowanych przez panie z Radacza, KGW Mirabelka z Juchowa oraz sąsiednich miejscowości. Nie zabrakło pysznych zup, pierogów, placków, naleśników, ciast, deserów oraz przetworów warzywno-owocowych. Atrakcyjne produkty i wyroby serwowano również na stoiskach handlowych w tym rękodzielniczych. Podczas imprezy edukację zdrowotną prowadziły panie ze szczecineckiego Sanepidu: Izabela Jadwiżyc promotor zdrowia i Monika Tokarz z działu epidemiologii. Natomiast Anna Matys funkcjonariuszka z KPP w Szczecinku mówiła o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko. Zaproszenie do udziału przyjął oddział terenowy KRUS w Szczecinku i zorganizował nam Punkt Informacyjny oraz konkurs z nagrodami pod hasłem „Bezpiecznie na wsi” skierowany do rolników. Swoje stoisko wystawił również Wydział Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku z mjr Tomaszem Bryckim na czele. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali policjanci z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie, strażnicy miejscy oraz druhowie z OSP Juchowo. Dobrą atmosferę dodatkowo podkręciła niezastąpiona Monika Firaza z „Animacje Rekreacje”, która zapewniła uczestnikom istne dyniowe szaleństwo. Pogoda dopisała, było pysznie, smacznie, zdrowo i kolorowo.

Bardzo dziękujemy za liczny udział i wspólną zabawę na naszym Festiwalu. Do zobaczenia za rok!

XI Rodzinny Festiwal Dyni realizowany był w ramach zadania publicznego, na które organizacja /Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz/ otrzymała dotację z budżetu Gminy Borne Sulinowo w kwocie 3.000 zł.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Sponsorom:

1.Urząd Miejski w Bornem Sulinowie,
2. Sołtys Barbara Kurz i Rada Sołecka w Radaczu,
3. Krzysztof Kurz,
4. Nadleśnictwo Czaplinek,
5. Nadleśnictwo Czarnobór ,
6.Koło Łowieckie „Darzbór” ze Szczecinka,
7. Rolety – Line Anna Miller ,
8. Studio Urody Miracle Paulina Wajda,
9. Anna i Maciej Makselon,
10.Radosław Lubczyk Poseł na Sejm RP,
11. Renata Rak – kandydatka do Sejmu,
12. Zakład Produkcyjny ORYGUNALNY SOK w Szczecinku,
13. DeLaModa by Miracle Paulina Wajda,
14. Miracle Barbner Shop Paulina Wajda,
15. Miracle by butik Paulina Wajda,
16.Fashion Galerry sklep odzieżowy Monika Tomaszewicz ,
17. Fryzjerstwo Mobilne Dominika Włodarczyk,
18.FIRMA KO-BE-A – Beata Kot,
19.Jarosław Marczyński z Bornego Sulinowa,
20. Krzysztof Zając- Radny powiatu Szczecineckiego,
21. Mariusz Gorgol – przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
22.Żłobek i Przedszkole Leśna Polana – Renata Glejzer-Świstek,
23.Zakład Usług Leśnych Bulczak Junior – Marek Bulczak,
24.Ewa i Marek Muga,
25. Barbara Niedziela,
26. Edyta i Wojciech Terleccy,
27.Halina i Kazimierz Ziółkowscy,
28. Sapik Szczecinek,
29. Starostwo Powiatowe w Szczecinku,
30. Kredens PUP – Agnieszka Sierżan,
31.Ewa i Krzysztof Sierzputowscy,
32.Gospodarstwo Szkółkarskie Bernard Wysiński,
33. Fundacja im St. Karłowskiego w Juchowie,
34.Warsztat i Spółka Rolnicza Juchowo i tu szczególne podziękowania za pomoc dla Pana Andrzeja Klempki – kierownika warsztatu i Ani Szumełda,
35.PHU Kredka – Janina Klingbeil,
36.Irena Madalińska i Elżbieta Drab – sklep Grosik w Radaczu,
37.Mateusz Błaszkiewicz –Gabinet Rehabilitacyjny,
38.Firma PC-NET Dobrosław Chęciński,
39.Edyta Wieleba –Matyśniak,
40.Sklep Odzieżowy SHE – Mariola Słowikowska,
41.Malwina i Paweł Wiśniewscy,
42.PHU Lodowy Paluch – Jakub Paluch Lędyczek,
43.Mieszkańcy Radacza.

Elżbieta Niepelt -prezes Stowarzyszenia Miłośników Miejscowości Radacz

Print Friendly, PDF & Email