KRAINA MAŁYCH JEZIOR
Przebieg szlaku: Borne Sulinowo – rzeka Piława koło Liszkowa – Łubowo – Rakowo – jezioro Rakowo – jezioro Komorze – Okole – Strzeszyn – rzeka Piława – Międzylesie – Piława – Silnowo (Dolne) – Dąbrowica – Krągi – Borne Sulinowo.
Długość szlaku wynosi 45,3 km.
Szlak rowerowy oznakowany jest białym, kwadratowym polem z umieszczoną w górnej części czarną sylwetką roweru, a w dolnej połowie czarnym prostokątem.
Przed miejscem zmiany kierunku jazdy, zamiast prostokąta, umieszczona jest właściwie skierowana strzałka w czarnym kolorze. Punkt początkowy i końcowy szlaku oznaczony jest czarnym kołem na białym tle.
Czarny szlak rowerowy „Kraina małych jezior” zaczyna się i kończy w punkcie węzłowym trzech gminnych szlaków rowerowych zlokalizowanym na zadrzewionym skwerze przed ratuszem w Bornem Sulinowie. Szlak zmierza ku „Krainie małych jezior” rozpostartej pomiędzy wioskami: Rakowo, Komorze, Okole, Uniemino i Strzeszyn. Teren nasycony ukrytymi w sosnowym kompleksie leśnym małymi, polodowcowymi jeziorami.
Plik GPX trasy do pobrania (i samodzielnej nawigacji) poniżej. Plik należy rozpakować po pobraniu:
Borne Sulinowo – KRAINA MAŁYCH JEZIOR – czarny szlak rowerowy – 2023
Fotografie z trasy czarnego szlaku rowerowego „Kraina małych jezior”. Kolejność fotografii; wyjazd w stronę Łubowa, powrót od strony Krągów.
————————-KRAINA ODWRÓCONEGO KRZYŻA
Przebieg szlaku: Borne Sulinowo – Starowice – Czochryń – Jezioro Czochryńskie – Jeziorna – Jezioro Kortkowo – Ostroróg – Nobliny – Liszkowo – most na Piławie – Borne Sulinowo
Długość szlaku wynosi 29,3 km.
Szlak rowerowy oznakowany jest białym kwadratowym polem z umieszczoną w górnej części czarną sylwetką roweru, a w dolnej połowie prostokątem w niebieskim kolorze. Przed miejscem zmiany kierunku jazdy zamiast prostokąta umieszczona jest właściwie skierowana strzałka w niebieskim kolorze.
Punkt początkowy i końcowy szlaku oznaczony jest białym kwadratowym polem z umieszczonym w nim centralnie kołem z polem w niebieskim kolorze . Szlak oznakowany jest w dwóch kierunkach, umożliwiając jazdę zgodnie z kolejnością załączonych fotografii i w kierunku przeciwnym.
Niebieski szlak rowerowy „Kraina OdwróconegoKrzyża” zaczyna się i kończy w punkcie węzłowym trzech gminnych szlaków rowerowych na zadrzewionym skwerze, obok głazu narzutowego – pomnika przed ratuszem w mieście Borne Sulinowo.
W środkowym biegu szlak przemierza obszar Krainy Odwróconego Krzyża, utworzonej przez dwie, krzyżujące się pod kątem prostym, polodowcowe doliny. Doliny wypełnione pięcioma jeziorami, tworzą kształt odwróconego krzyża, którego podstawa wysunięta jest ku północy.
Plik GPX trasy do pobrania (i samodzielnej nawigacji) poniżej. Plik należy rozpakować po pobraniu:
Borne Sulinowo – niebieski szlak rowerowy KRAINA ODWRÓCONEGO KRZYŻA – 2023 rok
Fotografie z trasy niebieskiego szlaku rowerowego „Kraina odwróconego krzyża” . Kolejność fotografii; wyjazd w stronę Starowic, powrót od strony Liszkowa.
————————-NAD JEZIORO CIEMINO
Przebieg szlaku: Borne Sulinowo – jezioro Przełęg – Jelonek – Jeleń – Przyjezierze – Grabno – jezioro Ciemino – Kucharowo – Wzgórze Kucharowskie – Kądzielnia – Juchowo – Kłosówko – Kraina Odwiecznych Dębów – Łączno – jezioro Ciemino – Ciemino – jezioro Śniadowo – Krągi – Borne Sulinowo.
Długość szlaku wynosi 53,3 km.
Szlak rowerowy „Nad jezioro Ciemino” oznakowany jest białym, kwadratowym polem z umieszczoną w górnej części czarną sylwetką roweru, a w dolnej połowie prostokątem w czerwonym kolorze. Przed miejscem zmiany kierunku jazdy zamiast prostokąta umieszczona jest właściwie skierowana strzałka w czerwonym kolorze.
Punkt początkowy i końcowy szlaku oznaczony jest białym kwadratowym polem z umieszczonym w nim centralnie kołem o polu w czerwonym kolorze. Szlak oznakowany jest w dwóch kierunkach, umożliwiając jazdę zgodnie z kolejnością fotografii i w kierunku przeciwnym.
Czerwony szlak rowerowy “Nad jezioro Ciemino” zaczyna się i kończy w punkcie węzłowym trzech, gminnych szlaków rowerowych na zadrzewionym skwerze, obok głazu narzutowego – pomnika przed ratuszem w mieście Borne Sulinowo.
Przemierza zmiennie skonfigurowany, główny, jeziorny ciąg Pojezierza Drawskiego. Dwukrotnie ociera się o brzegi niezwykłego jeziora Ciemino. Przebiega przez zapomnianą Krainę Odwiecznych Dębów.
Plik GPX trasy do pobrania (i samodzielnej nawigacji) poniżej. Plik należy rozpakować po pobraniu:
Borne Sulinowo – czerwony szlak rowerowy NAD JEZIORO CIEMINO
Fotografie z trasy Czerwony szlak rowerowy „Nad jezioro Ciemino”. Kolejność fotografii; wyjazd w stronę Płytnicy, powrót od strony Krągów.
————————-SZLAKI ROWEROWO-PIESZE NADLEŚNICTWA BORNE SULINOWO
„Wodny” (szlak pomarańczowy) – 16,5 km
Rozpoczyna się i kończy przy siedzibie Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Przebiega wzdłuż brzegu jezior Pile i Długie.
„Bunkry” (szlak różowy) – 12 km
Rozpoczyna się i kończy przy siedzibie Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Biegnie przez tereny poradzieckiego poligonu.
„Wrzosy” (szlak żółty) – 35 km
Rozpoczyna się i kończy przy siedzibie Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Przebiega przez teren poradzieckiego poligonu. Na szlaku znajdują się Wrzosowiska Kłomińskie, Zalewy Nadarzyckie oraz dolina rzeki Piławy.
Fotografie z tras szlaków rowerowo-pieszych Nadleśnictwa Borne Sulinowo:
————————-Ścieżka pieszo-rowerowa „Po bunkrach poligonu Gross Born”
Na terenie Nadleśnictwa Czarnobór stworzono ścieżkę pieszo-rowerową „Po bunkrach poligonu Gross Born”. W celu zapoznania się z przykładowymi obiektami militarnymi poligonu Gross Born udostępniono 10 bunkrów. Trzy z nich to obiekty udostępnione indywidualnie. Pozostałe 7 obiektów to wybrane, najlepiej zachowane bunkry sektora XVI, które znajdują się na wytyczonej ścieżce rowerowo-pieszej o długości ok. 7 km.
Początek trasy z miejsca postoju pojazdów nad rzeką Płytnicą przy leśnej drodze udostępnionej do ruchu kołowego (dojazd pożarowy nr 35). Trasa przebiega po nieutwardzonych drogach i ścieżkach leśnych. Do niektórych bunkrów trzeba dojść pieszo.
Szczegóły na stronach: SZLOT Szczecinek->>> i Nadleśnictwa Czarnobór->>>
Tablica informacyjna w formacie PDF
Plik GPX trasy do pobrania (i samodzielnej nawigacji) poniżej. Plik należy rozpakować po pobraniu:
Trasa rowerowo-piesza _Po bunkrach sektora XVI poligonu Gross Born 1935-1945_
Fotografie z trasy:
————————-Drogi utwardzone na dawnym poligonie.