Herb Bornego Sulinowa

Gmina Borne Sulinowo

Trasy nordic walking

ŻÓŁTY SZLAK NORDIC WALKING

Żółty Szlak Nordic Walking zaczyna się i kończy przy skrzyżowaniu Al. Niepodległości i ul. Sportowej prowadzącej do pola namiotowego i stadionu sportowego w Bornem Sulinowie. Szlak zaczyna się na drodze asfaltowej i biegnie w kierunku jeziora Pile. Po kilkuset metrach przechodzi w leśną drogę gruntową, gdzie po lewej stronie mija kompleks byłej strzelnicy wojskowej. Następnie zmierza w kierunku stromego nabrzeża jeziora Pile, tam przechodzi przez teren dawnego kompleksu wojskowej bazy paliw. Po drodze mija bardzo strome wzniesienie (klif), z którego rozciąga się widok na jezioro Pile.
Szlak przecina szereg dróg leśnych prowadzących do miejsc biwakowania zlokalizowanych w pobliżu jeziora. W kilku miejscach łączy się z gminnym, czarnym szlakiem rowerowym.
Po dotarciu na brzeg jeziora Pile, Żółty Szlak Nordic Walking biegnie trasą szlaku rowerowego Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Po drodze mija bardzo atrakcyjne miejsca biwakowania. Po kilku kilometrach szlak dociera do ujścia rzeki Piławy, skąd dalej, przez pole biwakowe wzdłuż rzeki, podąża w kierunku nasypu byłej linii kolejowej Borne Sulinowo – Łubowo. Po lewej stronie mija wieżę obserwacyjną ppoż. należącą do Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Po dotarciu do nasypu kolejowego (Trasy Rowerowej Pojezierzy Zachodnich) szlak zmierza w kierunku Bornego Sulinowa. Biegnie przez wysoki las sosnowy, gdzie ponownie łączy się z czarnym, gminnym szlakiem rowerowym. Następnie, obok byłego kompleksu wojskowej bazy paliw, żółty szlak wraca na swój pierwotny odcinek, gdzie dalej zmierza w kierunku ul. Sportowej w Bornem Sulinowie i kończy się na 15,5 kilometrze.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo zostało utworzone 1 stycznia 1993 roku i jest jednym z najmłodszych w Polsce. Jego historia rozpoczęła się wraz z opuszczeniem terenów poligonu Borne Sulinowo przez Wojska Federacji Rosyjskiej. Obecnie powierzchnia nadleśnictwa wynosi 20.432 ha.

Jezioro Pile o powierzchni 980 ha to największy z 57 zbiorników wodnych położonych na terenie gminy Borne Sulinowo. Średnia głębokość jeziora wynosi 11,7 m, maksymalna – 43,9 m. Objętość zgromadzonej wody stanowi 115,17 min m3. Dno jeziora charakteryzują liczne zagłębienia i podwodne wzniesienia. Jezioro Pile posiada dwie wyspy o łącznej powierzchni 1,1 ha. Ma dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami – jej długość wynosi ponad 30 km.

 

Plik GPX trasy do pobrania (i samodzielnej nawigacji) poniżej. Plik należy rozpakować po pobraniu:

Borne Sulinowo – trasa nordic walking – SZLAK ŻÓŁTY

 

Żółty Szlak Nordic Walking

 

Fotografie z trasy Żółtego Szlaku Nordic Walking. Kolejność fotografii zgodna z kierunkiem spaceru wg mapki powyżej.

*****************

Pomarańczowy „Szlak trzech jezior”

Pomarańczowy „Szlak trzech jezior” rozpoczyna się i kończy w miejscowości Łubowo, na polu namiotowym położonym nad brzegiem jez. Lubicko Wlk. Długość trasy nordic walking – 8,5 km.

Szlak biegnie przez malownicze tereny i łączy trzy jeziora: Lubicko Wielkie. Lubicko Małe oraz Rakowo.

Pomarańczowy „Szlak trzech jezior”

 

Print Friendly, PDF & Email